Opublikowany przez: monika.g 2019-08-05 16:45:36
Autor zdjęcia/źródło: Woda gazowana dla dziecka @ pixabay.com
Ciało człowieka składa się w większości z wody, dlatego jest ona tak ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nawodnić organizm możemy za pomocą herbat, soków czy zup, ale najważniejszym napojem w diecie dziecka powinna być woda niskozmineralizowana, niskosodowa i niegazowana>> Co w takim razie z wodą gazowaną dla dziecka? Czy maluch może ją bez obaw pić?
Woda gazowana zawiera dwutlenek węgla, który działa bakteriostatycznie, niszczy on szkodliwe bakterie i przedłuża trwałość wody. Bąbelki działają bardzo orzeźwiająco i są dużą atrakcją dla malucha. Zawarty w wodzie gazowanej gaz pobudza kubki smakowe, dzięki czemu dziecko chętniej wypije wodę z gazem niż bezsmakową wodę niegazowaną.
Woda gazowana pobudza również apetyt, co jest bardzo pomocne dla rodziców niejadków oraz wspomaga trawienie, bąbelki drażniąc jelita usprawniają ich perystaltykę.
Z wodą gazowaną dla dziecka nie wolno jednak przesadzać, nie podawaj jej więc maluchowi zamiast „zwykłej” wody niegazowanej, ponieważ zawarte w niej kwasy zmiękczają szkliwo zębów i prowadzą do powstawania próchnicy. Nie dodawaj również do wody gazowanej cytryny, ponieważ taka ilość kwasów może przyczyniać się do nadwrażliwości zębów oraz powstawania na nich przebarwień.
Niemowlęta i dzieci do 3. roku życia nie powinny pić wody gazowanej, ani innych napojów gazowanych. Najlepszym dla nich napojem jest niegazowana, niskosodowa i niskozmineralizowana woda źródlana.
Starsze dzieci mogą raz na jakiś czas wypić wodę z bąbelkami. Jednak picie jej na co dzień również w ich przypadku nie jest wskazane. Dopiero dzieci w wieku szkolnym mogą sobie pozwolić na wypijanie nieco większych ilości wody gazowanej, ponieważ ich przewód pokarmowy nie jest już tak delikatny jak u młodszych dzieci.
Małym dzieciom i niemowlętom nie podawaj wody gazowanej. Może ona powodować u nich wzdęcia, bóle brzuszka i problemy trawienne.
Nie jest ona również wskazana w przypadku nawet starszych dzieci, które piją łapczywie. Zbyt szybko wypita może bowiem podrażniać przewód pokarmowy, a także dostać się do nosa i podrażnić jego śluzówkę powodując bardzo nieprzyjemne uczucie mrowienia.
Uważaj również z ilością wypijanej przez dziecko wody gazowanej. Nie podawaj jej zbyt często, nie może ona stanowić większości płynów przyjmowanych przez dziecko w ciągu dnia. Za duże spożycie wody gazowanej może powodować rozpychanie jelit i wzdęcia brzucha. Zawartość bąbelków w wodzie powoduje również szybsze napełnianie się żołądka, co sprawia, że pragnienie zostaje szybciej ugaszone jednak mniejszą ilością wody. Zbyt częste picie wody gazowanej sprawia więc, że organizm w konsekwencji otrzymuje mniej płynu niż zalecana dawka w ciągu dnia. W czasie upałów może to doprowadzić do bardzo niebezpiecznego dla dziecka odwodnienia.
Oprócz małych dzieci wody gazowanej nie powinny też pić kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, a także osoby cierpiące na problemy gastryczne lub mające przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POCHP).
Woda gazowana dla dziecka nie jest zakazana, maluch może ją pić raz na jakiś czas dla urozmaicenia. Nie powinnaś mu jednak pozwolić na to, aby pił ją zbyt często lub traktował ją jako jedyny napój, którym zupełnie zastąpi wodę niegazowaną, ponieważ za jej pomocą malec nie nawodni odpowiednio organizmu i może doprowadzić do odwodnienia.
ZOBACZ TAKŻE:
Jaka woda dla niemowlaka do mleka - kranówka czy mineralna?>>
Odwodnienie u dziecka objawy, przyczyny, leczenie>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.